Perşembe, Haziran 05, 2008

Sandık içinde Kutular...

Bir kenarı a olan küp şeklinde bir sandık içine yarıçapları a/2 ve boyları a olan silindir biçiminde üç kutuyu öyle yerleştirin ki hiçbiri yerinden oynamasın.

6 yorum:

Adsız dedi ki...

Ya soruda hata yok mu 3 silindiri nasıl yerleştirebiliriz ki sığmaz.
küpün ayrıtı=a
silindirlerin r'si a/2,boyları a

ancak bir silindir sığdırabiliriz.Soruda ise hem 3 silindir hem de yerinden oynamayacak ibaresi kullanılmış.

Adsız dedi ki...

boyları da a/2 olmalı?

Adsız dedi ki...

bence bu soru aptalca çünkü vakiti boşa geçiriyor.
ayrıca boyları a/2 kökleri a/6 olmalı böylece burdanda böler çarpar karekökünün alır duruma getirirsek işlemi yaparız.

koksalk dedi ki...

ayrıtları a br olan bir kübün içine , yarıçapı a/2 ve yüksekliği a olan silindirlerden üç tanesi bu kübün içine iki şekilde yerleştirilebilir.

1. üç küpte üst üste konarak çapı a, yüksekliği 3a olan yeni ve büyük bir silindir gibi olur . bu üst üste olan üç silindiri de alır kübün içine koyarsın . hareketsiz bir sistem olur.

2. VVeya ; birinci silindir yan olarak kutunun içine koyduktan sonra , ikinciyi ve üçüncüyü kutunun üst kısmında silindirin yatay kenarlarından dolayı oluşan sağındaki ve solundaki boşluklara dengede duracak şekilde yerleştirin yine hareketsiz olur.

1. # 2. O O
# (O) ; GİBİ.
(#)

__BeN__ dedi ki...

3 silindırıde yuvarlak kısımları birbirlerine değecek şekilde sırt sırta koyabiliriz heralde ve bu hareketide engelleyecektir:S VARSA DAHA MANTIKLISI YAZIN MERAK ETTIM CVBI..

Adsız dedi ki...

böyle bir küpün içine biz 4 tane r=a/2 h=a olan silindir biçiminde kutu yerlestırırız...(hepsini dik koyarız hiçbiri hareket etmez)bizden 3 tane ıstedıne göre
kutunun birini yan yatırırız diğer ikisini dik bir biçimde yanyana koyarızbu durumda kutular gene hareket etmez...

Katil,adamı ne ile öldürmüş olabilir?

Havuz kenarında bir cinayet işlenir.Olayı uzaktan gören bir kişi,ifadesinde; 'katil adama elindeki bir cisim ile saldırdı.Cismi birkaç d...