Pazartesi, Haziran 02, 2008

Kart Numarası Yapmak?

52 kartlık standard bir iskambil desteniz var. Bu kartlarla asistanınızın da yardımıyla seyircilerinize küçük bir numara yapacaksınız.

Seyircilerden birisi iyice karışmış deste içinden rastgele 5 tane kartı
asistanınıza verecek. Asistan da bu 5 karttan birini seçerek cebine koyacak ve diğer
4 kartı istediği sırada tek tek size gösterecek. Siz de cebindeki son kartın
ne olduğunu şıp diye söyleyivereceksiniz. Asistan ile aranızda kartları göstereceği sıra dışında önceden belirlenmiş bir şifre (mimikler, el hareketleri, vb. )
olmamalı.

Bu numarayı yapmak için nasıl bir yöntem izlemelisiniz?

3 yorum:

halil dedi ki...

ben asistanımın cebine önceden bir kart koyarım. sonra ben o kardı söylerim ve asistan da o kartı çıkarır

Adsız dedi ki...

bencede yoksa tuma lanagı 48 de 1 ainen katılıom daha önceden kart koyarım onu cıkartır asistan

koksalk dedi ki...

bence cebe önceden konulan kart numarasını iyi izleyiciler yutmazlar. Şöyle ki izleyici kartları seçmeden önce veya sonra saymak isterse sorun çıkabilir.

Ama şöyle bir yol izlenebilir ki ;
Asistan cebine koyacağı kartı öyle belirler ki , sonradan kendinin belirleyeceği sırayla vereceği harici 4 kartın sırasına göre cebinde ki kartın rengini ve sayısını belirtecek bir sıra ile önceden anlaşılacak bir sistemde verir.

Örneğin izleyici kupa kız , sinek as , karo iki , kupa beş ve maça on çekmiş olsun.

Anlaşmada şöyle olsun, ilk verilen kağıt sadece rengidir, ikinci üçüncüden büyükse çıkar birbirinden , yada ikinci üçüncüden küçükse topla demek olsun.

Bu anlaşmaya göre asistan kupa kızını cebine koyar. sonra ilk olarak kupa beşliyi vererek saklanan kartın renginin kupa olduğunun bilgisini verir. Sonrada ister önce as sonra ikiliyi vererek çıkarma işlemini önererek kızı bulmasını sağlar veya önce ikili sonra on lu vererek toplamasını önerip kızı bulmasını sağlar. Böylece seçilen kartın hem rengini hemde sayısını vermiş olur.

son kağıda gelince eğer onlar stop kart veya devam kağıdı olarak anlaşma geliştirilebilinir.

Katil,adamı ne ile öldürmüş olabilir?

Havuz kenarında bir cinayet işlenir.Olayı uzaktan gören bir kişi,ifadesinde; 'katil adama elindeki bir cisim ile saldırdı.Cismi birkaç d...