Cumartesi, Ekim 13, 2007

Hempel Paradoksu

Carl Hempel'e göre "Bütün kuzgunlar siyahtır!"

Bu önermeyi iki şekilde ispatlayabiliriz:

a) Çok sayıda kuzgun görüp, hepsinin de siyah olduğunu tesbit ederek,
b) Siyah olmayan şeylerin, aynı zamanda kuzgun da olmadığını görerek.

Bilinen şu ki çok sayıda siyah kuzgun ve yine çok sayıda siyah olmayan, aynı zamanda kuzgun da olmayan cisim vardır. Siyah olmayan tüm cisimler incelenmeden bu fikre varamayız. Kırmızı cisimler için bu uygulama yapılmamışsa "bazı kuzgunlar kırmızı " da olabilir. Bu sebeplerden Hempel paradoksu, "Tümevarım" ın itibarını sarsmıştır.

4 yorum:

tavuk dedi ki...

kuzgunlar = siyah ifadesi siyah = kuzgunlar demek değil aslında, sıradan bir matematik işlemi gibi bakarak, siyahlar kuzgundur şeklinde bakmak saçma... sadece kuzgunlar siyahtır deniyor...

TigeR dedi ki...

Bunu matematik gibi düşünmemiz gerekiyorsa o zaman fonksiyon gibi işlem yapmalıyız. f(kuzgun)=siyah ama f(siyah)=kuzgun ifadesi eşit olmayabilir.

Adsız dedi ki...

ya adam bütün kuzgunlar siyahtır diyor, bütün siyah renkli şeyler kuzgundur demiyor ki..

bleda dedi ki...

çok sayıda kuzgun gördüğümüzde hepsi siyahsa tüm kuzgunlar siyahtır diyemeyiz sadece gördüklerimiz siyahtır mesela bir kadın erkekler hamamına giderse ve derse sadece erkekler hamama girer yanlış olur çünkü kadınlar hamamına girmemiştir.

Katil,adamı ne ile öldürmüş olabilir?

Havuz kenarında bir cinayet işlenir.Olayı uzaktan gören bir kişi,ifadesinde; 'katil adama elindeki bir cisim ile saldırdı.Cismi birkaç d...