Cumartesi, Ocak 09, 2010

Dağcı nasıl yere inebilir?

80 metrelik bir tepe ve dik bir yükselişi olan bu tepenin sadece 40' ıncı metresinde ileri uzanmış düz bir çıkıntı var. dağcımız, elindeki 60 metrelik bir ip ve bir bıçakla bu tepeden aşağıya inerek nasıl yere ayak basabilir yani nasıl yere inebilir?
not: dağcı sadece 40'ıncı metrede bulunan çıkıntıda iple asılı kalmadan yere basabiliyor.

haydi kolay gelsin! banane demeyin günlük hayatınızda karşınıza böyle bir durum çıkabilir.pratik bilgi olarak kullanabilirsiniz.

Gönderen: Suvari

2 yorum:

Anonim dedi ki...

heralde dağcı 40. metredeki o çıkıntıya varıca ipin tepedeki ucunu kurtaramıyor ve 20 metreden atlamak zorunda kalıyor

o zaman ipin tam ortasına gelice yani 40. metredeki çıkıntıya 10 metra kala ipi kessin ve çıkıntıya düşsün, sonra geri kalan 30 metrelik iple de aynı şekilde yapsın

Anonim dedi ki...

halatı 20 ve 40 metrelik iki parça yapsın, 20 metrelik parçanın bir ucuna içinden rahatça halat geçebilecek küçük bir halka yapıp, düğümlesin. 40 metrelik halatı bu halkadan geçiririp, 40 lık halatın 2 ucunu kör düğümle bağlasın. 20 lik kısmın serbest ucunu yukarı bağlayıp 40 metreye insin. Burada 40 metrelik halatın düğümünü ister çözsün ister kessin ve çekip 20 lik halattan kurtarsın. sonra bunla da assagı inip bi sigara yaksın:)

Katil,adamı ne ile öldürmüş olabilir?

Havuz kenarında bir cinayet işlenir.Olayı uzaktan gören bir kişi,ifadesinde; 'katil adama elindeki bir cisim ile saldırdı.Cismi birkaç d...