Kayıtlar

İlginç Bir Satranç Matematiği?

Tüm kenarları çakışacak şekilde üs üste koyulan iki satranç tahtasından üstteki, ağırlık merkezi aynı kalmak koşuluyla 45 derece çevriliyor. Bu durumda iki satranç tahtasının siyah karelerinin çakışan bölgelerinin alanları toplamının, bir satranç tahtasının alanına oranı nedir? Gönderen: Satranç Matematikçisi

Doğru Asal Sayı!

Justin Smith 5939 'u " doğru " asal sayı olarak adlandırmış. Sebebi ise sayının sağından kaldırdığınız her rakamdan sonra yine bir asal sayı elde ediyorsunuz! 5939, 593, 59, 5 hep asal sayılar... 1000'den küçük kaç tane " doğru " asal sayı vardır? En büyük " doğru " asal sayı var mıdır?

Peki öyleyse baktığı portre kime ait?

Bir adam duvardaki bir portreye bakarak şunları söyler: - Ne kız ne de erkek kardeşim var, ama bu adamın babası, benim babamın oğlu. Peki öyleyse baktığı portre kime ait?

Peki sizce adam kaç dakika yürümüştür?

Bir adam her gun işe aynı saatte gidiyor.Evi bir adada. soförü evinden alıp limana kadar götürüyor. Limanda adam arabasından inip vapurla karşıya geçiyor. İşten çıkınca vapura binip karşıya geciyor. Şoförü onu orada bekliyor, arabasına binip evine gidiyor. Adam yıllardır hic saat sektirmeden bu şekilde işe gidip geliyor. Birgün işten 1 saat erken çıkıyor. Vapura binip karşıya geçiyor. Tabiki şoför henuz gelmemiş. Evine doğru yürümeye başlıyor. Yolun bir yerinde arabasıyla karşılaşıyor ve arabasına binip yolun kalanını arabayla tamamlıyor. Evine her zamankinden 20 dakika once gidiyor. Peki sizce adam kaç dakika yürümüştür?

1,4,9,10,19,24,31,40,51,64,79,90,?

merhaba arkadaslar, yeni bir soru olmayabilir ama siz yinede cozmeye calisin.. bu benim ikinci soru denemem... 1,4,9,10,19,24,31,40,51,64,79,90,?

Aynı kelimeyi art arda kullanarak bir anlamlı cümle?

Geçmişte bizi çok uğraştıran bir soruyu bu sefer de sizleri uğraştırmak için sormaya karar verdim. Hepinize kolay gelsin. Bir zamanlar Cenk Koray'ın pazar günleri sunduğu programda, hepimizi uğraştıran bir sorusu vardı. Aynı kelimeyi art arda kullanarak bir anlamlı cümle oluşturmaktı amaç. Yanlış hatırlamıyorsam o zaman cevabı bulabilen olmadığı için bizi meraktan kendisi kurtarmıştı. Cevap "Müdür müdür müdür?" idi. Peki aynı şekilde başka bir cümle oluşturabilir misiniz?